Úvod
Vítejte v druhé lekci našeho elektronického kurzu rozšířeného vědomí! Z různých systémů jógy, čchi-kungu a podobně víme, že pasivní meditace, kterou jste se právě naučili, lze dosáhnout i jinými způsoby. Místo na uvolnění těla a vyčištění mysli se můžete soustředit například na energetický bod v těle. Můžete cvičit pomalé pohyby tchaj-ťi nebo se soustředit na jógu prstů. Můžete se soustředit na zvuk pronášený nahlas nebo v duchu – například óm, amen a podobně, nebo na bubnování a tanec, nebo můžete poslouchat zvučný gregoriánský chorál a přihlížet známému náboženskému rituálu. Můžete se také pouze naladit na krásu svého okolí… Všechny tyto a podobné metody nebo jejich kombinace vás zavedou na klidnou meditativní úroveň mysli.
Dali jsme přednost počítání dechů pozpátku, protože na něj je třeba se soustředit a soustředění je klíčem k úspěchu! Navíc, když pomocí této metody sestoupíte do meditativní úrovně vědomí několikrát za sebou, vaše mysl si ji spojí s úspěchem a proces bude potom snazší, protože každý úspěšný pokus se pro nás stává záchytným bodem a k této zkušenosti se vědomě či nevědomky vracíme, opakujeme ji a navazujeme na ni.
Jakmile se dostanete do meditativní hladiny, nečekejte, až se něco stane. Ano, je to krásné, uklidňující a zdraví prospěšné, ale to je jen málo ve srovnání s možnostmi, které vám tato rovina mysli nabízí. Od pasivní meditace nyní můžete pokročit dále a rozšířit své vědomí na vnitřní úrovni tak, že vás výsledek jistě překvapí. Zmiňujeme se o tom, protože právě teď opustíme pasivní meditaci a naučíme se používat meditaci aktivně k řešení různých problémů.
Nyní si výjimečně, ještě než budeme pokračovat, zkusíme jedno malé cvičení; zkuste to hned a zapojte do toho všechnu svou představivost.
Představte si, že stojíte v kuchyni a v ruce držíte citrón, který jste právě vyndali z chladničky. Studí vás do prstů. Podívejte se na něj zvenčí a prohlédněte si jeho kůru – je voskově žlutá a na obou stranách vybíhá do malých zelených špiček. Trochu citrón stiskněte a uvědomte si jeho pevnost a váhu.
Zvedněte citrón k nosu a přivoňte si k němu. Uvědomte si jeho jedinečnou vůni. Rozřízněte jej napůl a znovu si přivoňte. Vůně je mnohem intenzivnější. Pak se do něj pořádně zakousněte a nechte si šťávu vtékat do úst. Uvědomte si i jeho jedinečnou chuť.
Pokud jste použili svou představivost dobře, měla by vaše ústa vylučovat sliny. Co to znamená? Vaše slinné žlázy ovlivnila „pouhá“ představa! Slova, která jste četli, neodrážela skutečnost, ale vaši představu. Když jste si představovali citrón, sdělovali jste své mysli, že máte citrón, i když jste to nedělali úmyslně. Vaše mysl to vzala vážně a vaše tělo automaticky reagovalo. Mysl není příliš citlivý tlumočník našich úmyslů, pouze přijímá informace a předává je dál.
Většina z nás se domnívá, že myšlenky a slova, která užíváme, obsahují význam a že to, co znamenají, je dobré nebo špatné, pravdivé nebo lživé, silné nebo slabé. To je sice pravda, ale není to pravda celá. Myšlenky realitu nejen odrážejí, ony realitu ovlivňují, podobně jako ovlivnily ten příliv slin.
Všechno je energie. Rozdíl mezi barvou a zvukem nebo mezi kosmickým paprskem a televizním obrazem je ve frekvenci, vzorci nebo informaci, tedy v tom, co energie dělá a jak rychle to dělá. Hmota je také energie, jak vidíme ze vzorce e=mc2, je to energie, která působí něco jiného, protože se nachází v jiné úrovni. Je zajímavé, že ve světě protikladů (nahoře a dole, černý a bílý, rychle a pomalu) neexistuje protiklad energie. Neexistuje totiž nic, co by nebylo energií, včetně nás a všeho, co si myslíme. Myšlení vytváří i spotřebovává energii nebo, abychom byli přesní, energii přeměňuje.
Mají myšlenky schopnost ovlivňovat? Samozřejmě, to je vlastností energie. Vaše myšlenky mají vždy sílu, ale vědomé myšlenky jsou cílenou energií! Jestliže se na něco soustředíte v klidné meditativní rovině mysli, ve stavu, kdy jste v harmonii s Vesmírem, pak by vás vlastně ani nemělo překvapit, že vaše myšlenky se projeví mnohem silněji. Ale o tom všem si povíme ještě později.
Většinou k tomu, abychom dosáhli svého, používáme hrubou sílu, „sílu vůle“. Vůle však potřebuje nepřítele, kterého by mohla přemoci, než dosáhne svého cíle. Snaží se být pevná, ale jakmile narazí na příliš mnoho překážek, obvykle se zhroutí. Nyní zpozorněte, protože existuje nenásilnější, snazší způsob, jak překonat překážky – naše představivost. Představivost vede přímo k cíli. Právě proto se budeme nyní zabývat realistickou představivostí na hlubších úrovních mysli. Podnítíte-li svou představivost odhodláním, přáním a vírou a naučíte-li se představit si své cíle tak, abyste je viděli, slyšeli, cítili a nahmatali, dosáhnete svého. Emile Coué napsal: „Když se vůle a představivost dostanou do rozporu, vždy zvítězí představivost.“
Praktické cvičení
Toto cvičení trvá jen několik minut.
Posadíte se rovně tak, abyste měli chodidla na podlaze. Můžete také sedět se zkříženýma nohama v lotosové pozici. Zavřete oči a za zavřenými víčky necháte své oči zvednuté přirozeně, lehce nahoru.
Zaměříte svou pozornost na dýchání. Vezmete na vědomí své vdechování i vydechování a snažíte se procítit pozvolné naplňování a vyprazdňování plic. Nyní stačí přibližně deset nádechů a výdechů. Počítejte své výdechy sestupně od desíti do jedné a až dojdete k číslu jedna, budete uvolněnější a klidnější než předtím.
Soustředíte se postupně na jednotlivé části svého těla a vědomě je uvolňujete. Až uvolníte celé tělo,ocitnete se ve stavu klidu a pohody, ze kterého se brzy zrodí pocit, jenž se dá nazvat jako „vnitřní harmonie“.
Nyní si představíte před svým vnitřním zrakem libovolnou scénu z vašeho včerejšího dne. Může se jednat o jakýkoliv zážitek, ať už v práci, doma nebo na ulici, u jídla, ve sprše a nebo v tělocvičně… Vyberete si takovou chvíli, kterou si pamatujete jako příjemnou a nebo neutrální, abyste se při cvičení zbytečně nestresovali. Dejme tomu, že si zvolíte včerejší nákup v samoobsluze. Přenesete se v duchu do okamžiku, kdy jste vstoupili do obchodu. Co nejživěji si vybavíte prostředí, ve kterém jste se nacházeli, vnímáte zdejší umělé světlo, vzduch i zvuky nakupujících, cinkání nákupních košíků a cvakání pokladny. Vybavíte si, kudy jste včera procházeli a co jste všechno nakupovali. Zaměříte se na detaily a všimnete si i zdánlivých drobností jako co měla na sobě prodavačka apod. Snažíte se prožít tuto situaci znovu tak, jak proběhla a přitom si vizualizujete vše co jste viděli, cítili, hmatali a slyšeli tak živě, jako byste tam znovu skutečně byli.
Poté opět zaměříte svou pozornost na dýchání. Napočítáte pět výdechů postupně od jedné do pěti, uvědomíte si kde jste, protáhnete se a otevřete oči, uvědomíte si, že se cítíte bdělí a odpočatí, cítíte se lépe než předtím.
Časem se dopracujete k tomu, že vaše představy budou velice jasné. Zjistíte, že v meditativní rovině vědomí jste schopni si vybavit i takové detaily, na které byste si normálně již ani nevzpomněli. Je to tím, že při meditaci se vaše vědomí rozšiřuje, zlepšuje se soustředění, paměť, získáváte přístup k podvědomí.
Nyní si celé cvičení zkuste:
1 – Pohodlně se usaďte a zavřete oči
2 – Počítejte svůj dech od 10 do 1
3 – Uvolněte celé tělo, uvolněte mysl
4 – Pokuste se vybavit si včerejší příhodu co nejjasněji
5 – Počítejte svůj dech od 1 do 5 a otevřete oči
Toto cvičení opakujte každé ráno. Můžete ovšem meditovat i večer, nebo tolikrát za den, kolikrát budete chtít. Je to mnohem zábavnější cvičení tím, že můžete zvolit kteroukoliv vhodnou příhodu chcete.
Jakmile se vaše vědomí rozšíří, zjistíte, že si můžete vybavit nejen zážitek z včerejšího dne, ale také zážitek z včerejší noci, tedy sen, který jste měli, nebo chvíli z kteréhokoli dne, na který si alespoň trochu vzpomínáte, ke kterému máte nějaký záchytný bod. Možná, že si dokonce vybavíte zážitky, na které jste již docela zapomněli. Tímto způsobem nejen že rozšiřujete svou schopnost vybavování si, ale především posilujete svou schopnost představivosti, která je klíčem k úspěšnému působení na úrovni vědomí.
Pokud se vám vaše nové cvičení daří a vybavujete si při meditaci minulé zážitky bez potíží, můžete začít s praktickým používáním své představivosti k řešení jednoduchých úkolů. Dejme tomu, že si nejste jistí, kam jste položili například své klíče. Můžete využít této situace ke cvičení vizualizace a namísto toho, abyste vstali a šli je hledat, usedněte k meditaci a představte si co nejživěji okamžik, kdy jste své klíče drželi naposledy v ruce. Postupně dojdete až k bodu, kdy budete přesně vědět, kam jste je dali.
Jestliže budete pravidelně používat své vnitřní schopnosti, vaše vědomí se spontánně rozšíří za hranice běžného vnímání a proto se nedivte, pokud vám vaše mysl někdy ukáže i věci, o kterých jste za normálních okolností nemohli vědět: například že klíče leží ve vaší botě, neboť je tam za vaší nepřítomnosti položil váš pes a podobně. Avšak pokud se tak v nejbližší době nestane, nevadí. Uvolněte se, nepřemýšlejte o tom a pokračujte ve cvičení. Vaše vědomí se rozšíří.
Další z mnoha možností cvičení představivosti naleznete jistě sami. Řekněme například, že nemůžete večer usnout. Čím více se snažíte svou vůlí přinutit ke spánku, tím méně se vám to daří. Opět můžete využít této situace ke cvičení vizualizace a namísto toho, abyste vstali a šli si vzít prášek na spaní, pohodlně si lehněte, projděte svou meditaci a představte si co nejživěji okamžik, kdy jste naposledy velice dobře spali. Užijte si tu představu sladkého usínání a vybavte si co nejživěji vaše pocity, které jste při tom měli. Nezapomeňte si ovšem před tímto cvičením nařídit budík. Pokud použijete svou představivost správně, vzbudíte se až druhý den ráno.
Před dokončením této lekce vám nabízíme ještě několik rad:
1) Nepokoušejte se být při nácviku vizualizace perfektní. Představivost není videošou, je spíše jejím opakem. Měla by vás bavit. Měli byste s ní experimentovat. Někteří lidé nedokáží vidět jasné obrazy, zato však slyší a cítí tak, jako by to bylo skutečné. Je úplně lhostejné, zda se někde vyskytuje někdo, kdo „to umí mnohem líp“ nebo se to naučil daleko rychleji než vy. Snažte se být důslední ve svém výsledném pocitu reality a to úplně stačí.
2) Možná že vás trápí opět otázka: „Jak poznám, že už ovládám cvičení natolik, abych mohl v nácviku pokračovat dál?“ Odpověď zní: Musíte to skutečně pocítit a rozhodnout vy sami. Pozorně sledujte své pokroky. Důvěřujte svému vnitřnímu hlasu. Až vám nebude cvičení připadat obtížné, až budete mít zkušenost s používáním představivosti v hlubších rovinách vědomí, pak to poznáte.
3) Samozřejmě se znovu může stát, že jste již strávili nějaký čas cvičením, ale přesto nepociťujete žádnou změnu. Proto je tu malý test i v závěru této lekce. Když vám připadá, že se při cvičení nic neděje, znamená to prostě, že je vám tato rovina vědomí již známa, že jste v ní byli nevědomky už mnohokrát předtím (což se může stát, protože i používání představivosti je v podstatě přirozenou záležitostí). Uvolněte se, nepřemýšlejte o tom a pokračujte ve cvičení.